fbpx
môj názor

Poďme sa kastovať…

ľudia

Hurá do toho… Najskôr sa pozrime, čo na to hovorí naša wiki:

Veľa z toho sa už nedá použiť a pomenovať rečou nášho kmeňa z r. 2019, keďže sú tam výrazy ako „námestníci, nižší úradníci, námedzne pracujúci, vedúci odborov štátnej správy (tento ešte platí… 😊)…

História nás naučila, že sa máme deliť na vyššiu, strednú a dokonca je tam aj výraz „nižšia spodná vrstva“… fuj… Ktorý idiot to mohol vymyslieť a podľa toho „triediť“ ľudí na „smotánku, polovičnú smotánku a obyčajný ľud“… Čo sa muselo stať takému človeku, ktorý sa jedného pekného dňa zobudil a povedal si: „moje hovno smrdí menej ako ostatným“, ja nebudem len tak niekto, aj príjem mám slušný a ten žebrák z tej chalúpky, čo mi zacláňa vo výhľade predsa nemôže byť z rovnakého cesta ako som ja… Neviem dátumy kedy sme sa takto „formovali a kastovali“, a ani ma nezaujímajú.

Ale nič výnimočné, vidím to aj dnes. Niekto si myslí, že keď má „funkciu“, tak vytŕča nad „nepodstatným davom ľudí“, vlastne ani už nedovidí na tú spodinu, ktorá ho napríklad volí… Nebudem o politikoch, to je kasta sama o sebe a určite by som sa aj ja veľmi čudovala, čo sú to v skutočnosti za ľudia..

Jeden deň účinkuje v nejakej reality show a na druhý deň čítam, že naša „celebrita“ mala niekde divoký sex… To kto z nich robí „dôležitých“  ľudí? Novinári? Alebo je to platené PR? Asi niečo medzi tým… A my ovce čítame a rozčuľujeme sa kto všetko je na Slovensku celebrita.

Vlastne pri všetkých „podomových“ celebritách nezostáva priestor na tie skutočné, ktoré by si to svojou prácou a prínosom do spoločnosti zaslúžili.

Ale nesmieme sa tomu čudovať, každý deň zažívam situácie, keď si niekto o sebe myslí, že je niečo viac od druhých. Väčšinou sú to gauneri, ale zrejme potrebujeme aj takých, aby sme vedeli odlíšiť plevel od zrna. A u nich s tým nemá nikto problém, väčšinou ich vieme rozoznať už od pohľadu.

Takže nižšia spodná vrstva? To už je silná káva, neviem ako by sa cítil človek, ktorému by som oznámila, že to je tá jeho… 😊.

Vlastne ani neviem prečo má niekto potrebu kastovať ľudí, veľakrát to počúvam od známych… To vieš, on už je vyššia stredná trieda, on je niekto. Áno? A preboha prečo? Lebo má doma desať áut, býva vo vile, deti chodia do výberových škôl, manželka každý druhý mesiac na plastickú operáciu… Nebudem teraz rozoberať zlodejov, dajme tomu, že sú to „obyčajní“ podnikatelia, ktorí sú šikovní a darí sa im. Majú majetok, môžu si ho dovoliť a my takýchto ľudí nejakým „automatickým“ spôsobom uznávame. Nevieme o nich nič, len obdivujeme životný štýl tejto vyššej vrstvy…  

Pritom veľakrát sú to ľudia so základným vzdelaním, ktorí sa celý život „vezú“ na šťastnej ceste k bohatstvu. Doma majú síce taliansky servis, ale oni ho ani nepotrebujú, nemajú návyky slušného správania, to len z pozície svojej „moci a peňazí““ si dovolia všetko na svete.

Niekto uzatvorí sobáš so známou „celebritou“ a automaticky preberá všetky jeho „jeby“. A my sa na druhý deň ráno zobudíme a už čítame o ďalšej celebrite a ide nás z toho šľak trafiť. Lenže to nie oni sú „na vine“, to my z nich robíme dôležitých ľudí, to my ich sledujeme na FB, na Instagrame, to my sa zaujímame o ich život, značkové oblečenie a drahé kabelky.. Sme to stále len my, kto z nich robí celebrity. Zrejme sa s tým nedá nič robiť, národ je taký, chce sa baviť, chce závidieť, chce sa vžívať do role „celebrít“ a niekedy sa mu aj sníva, že ráno sa zobudí a cestou do obchodu ho sledujú paparazzi, aby mohli ostatným ponúknuť zábery z bežného života poštárky Betky…

Marketing je vymyslený, je len na nás, koho chceme a budeme uznávať a na kom sa budeme rozčuľovať a pri grilovaní rozoberať kedy porodí Rytmusova manželka a ako bude vyzerať týždeň, mesiac a rok po pôrode… A potom sa budeme pozerať na tie krásne zábery krásnej ženy. To by som ešte brala. Krásna žena je umelecké dielo, je jedno či niekomu visí na stene alebo ju stretnete na ulici.. Ale stále sme to my, kto kastuje ľudí. Niekto tomu dal „oficiálne meradlo“ a my sa ho držíme.

Dokonca vieme rozlíšiť aj úplných žobrákov, čo žijú z ruky do úst, a pri týchto ľuďoch máme obavy aby sme sami raz tak neskončili.. Že áno?

Známa celebrita porodí dievčatko a dá mu zvláštne meno, veď sa nebude volať Mária, to je také obyčajné, priam sedlácke… Dá jej meno… Kazardžana Brajana Rumbala… keby vedela, že o dva roky budú behať po cigánskych osadách stovky Kazardžán, Braján a Rumbalí, tak si to možno viac premyslí… 😊

Radi sa chválime svojimi známosťami, pripadáme si v tej chvíli strašne dôležití… Moja sesternica sa pozná s bratom Hapkovej milenky číslo 15. Teda, to sú ale známosti, ani nezaspím od závisti.. A teraz to myslím doslova. Petr Hapka už nie je medzi nami, ale vo mne zanechal nezmazateľnú stopu. To ja keby som sa s ním niekedy v minulosti zaplietla.. Áno, viem, že by som toho bola schopná… ale nie pre „svetskú slávu – poľnú trávu“ ale pre neho samotného… Keby mi spieval do uška, nemusel by byť ani sex… To by bol tzv. orgazmus bez sexu… 😊. Ach, škoda je ho, ale aspoň ho môžem stále počúvať, keď už nie vidieť…

Vieš, my máme takých známych, ktorí sa poznajú s ministrom… Keď sme spolu na jachte, tak nám rozprávajú ich spoločné zážitky, veľmi sa spolu nasmejeme, sú to veľmi zaujímaví a vážení ľudia… grc…  Vážne? Ale aspoň sa v jednej vete dozviete, že „majú na to“ aby dovolenkovali na jachte a ešte takýchto celebritných známych? Tak to už je sila! A henten môj blbec si tyká so smetiarmi… to komu sa mám s tým pochváliť?

Pozveme známych na grilovačku, veď kde inde by sme mohli rozobrať našu dovolenku v Mexiku? A nemusia vedieť, že sme si zobrali pôžičku a budeme ju splácať ďalších päť rokov. Ale ten Marišin pohľad, keď jej o tom budem rozprávať a ako jej bude od závisti mykať kútikmi úst… to je k nezaplateniu, v pohode by som tú dovolenku splácala aj desať rokov, toto mi stojí za to… 😊…

Aspoň že už skončili časy kedy sa rodičia chválili, na akú vysokú školu prijali ich geniálneho syna… Je jedno, že tatíčko je pripravený uplácať školu a profesorov až kým syn nezpromuje… A ich známy sa doma rozprávajú, že keď henten retard Rišo môže chodiť na takú školu, to už sa naša Zem začala točiť opačným smerom, to už nedáva logiku…

Teraz si neviem predstaviť, že by sa niekto pochválil: „Náš syn práve dokončil Svätú Alžbetu“… to už je smiešne keď sa to hovorí nahlas…

Ale je pravda, že každý túži byť niekým dôležitým a urobí pre to všetko na svete. Teraz vážne nemyslím každého, mne je to napríklad tak strašne jedno, že nemám na to ani synonymum… 😊.

Stále chceme v cudzích očiach vyzerať ako niekto „iný“ a pritom všetci o nás majú dostatok informácií, aby sme sa svojimi „výmyslami“ len neuveriteľne strápnili… Stojí nám to za to?

Ja sa viem na týchto situáciách veľmi zabávať. Lenže ja som tiež tá, ktorá „na mieste“ vysvetlí ľuďom, že to nemusia predo mnou robiť, že ja si o nich nebudem myslieť nič lepšie ani horšie… U mňa to má opačný efekt… po počúvaní rozprávok a výmyslov zo života sa pre mňa stanú jedným z davu…

Tak ako viem byť úprimná, tak „vyžadujem“ úprimnosť aj v svojom okolí. Samozrejme, že ma všetci považujú za mimozemšťana, ale už som si zvykla, nechcem sa hrať na niekoho kto nie som… A nechcem aby to robili ľudia okolo mňa, aby si vymýšľali a upozorňovali na seba „vymyslenými báchorkami“, prípadne veľmi dobrými kontaktami s „celebritami“… Mňa to nebaví ani počúvať…

Či je to vyššia, stredná, či tá „spodina“… mne záleží len na tom akí sú to ľudia… Ak sa správajú slušne a nerobia zle, tak si budem rovnako vážiť ministra (až po voľbách, keď tam taký bude… 😊) alebo bezdomovca….

PS: Na ilustračnej fotke… keby som sa poznala s týmito chlapcami, tak sa s nikým nebavím, len by som si to užívala… 🙂 (kecám… vysvetlenie pre tých, ktorí berú vážne všetky klepy…)

Zdenka

Zdenka

šéfka
Som Zdenka, mám 53 rokov a veľa životných skúseností, s ktorými sa chcem podeliť. Mám dve dospelé deti, som rozvedená, v súčasnosti single. Mám za sebou veľmi hektický život a verím tomu, že to bude čím ďalej, tým lepšie..

Leave a Response