fbpx
Životný štýl

Juchú, v obchodoch sú zľavy

black day

To hovoria asi Američania, keď ich vidím v reportáži „black friday“, ako sa tlačí dav niekoľko stoviek ľudí pred obchodom ešte pred otvorením. Tam to asi platí, inak si neviem predstaviť, že sú tak šialení, aby tam od večera stáli a čakali na zľavu päť percent.

Naši obchodníci nechcú byť horší, tak si pekne odkukali tento „čierny piatok“, akurát si zamenili „účinkujúcich“ a ešte aj ten názov si prispôsobili na „black day“, to nie je čierny deň pre obchodníkov, že „za facku“ predajú tovar, ale pre zákazníkov, ktorí im naleteli a kúpili si možno drahší tovar ako mesiac pred „black day“… „Mám čierny deň, mám dnes skrátka čierny deň“, ako by im k tomu mohol zaspievať Žbirka… Ale je „obdivuhodné“, že slovenskí obchodníci nám neponúkajú zľavy len v piatok ale ktorýkoľvek deň v týždni… preto ten „black day“..

V časoch, keď som ešte chodila po butikoch s dámskym oblečením, tak som tiež odsledovala jeden „úkaz“. Veľmi sa mi páčila blúzka, ktorá stála 87 eur, celkom dosť… Keďže sa mi náramne páčila, tak som si ju odfotila aj s cenou a počkala na zimu, keď sú na Slovensku zľavy po lete. Keby ju predali, smola, tak to malo byť… Prídem do obchodu a našla som ju, bola tam, dokonca so zľavou 30%, akurát že nestála 60 eur ako by som čakala, ale 115 eur. Zasa naopak, asi mali pokazenú „kalkulačku“ a tých tridsať percent pekne pripočítali k cene, teda samozrejme navýšenej na 149 eur.

No, dosť bolo matematiky, toto bol môj „black day“ na blúzku…

A takto podobne to funguje, obchodníci sa zbavia tovaru a my im za to pekne zaplatíme aj s prirážkou. Nehovorím, že to tak funguje všade, ale sú prípady…

Rada som sem tam zabehla do Outletu do Voderád, bolo to na ceste ku mame, tak som sa vždy zastavila aspoň na dobrú kávičku. A je po ňom, zatvorené, ďalšie milióny vyhodené „von oknom“… Určite to bolo hneď od začiatku „zle vymyslené“, aspoň čo sa týka obchodov. Nehovorím, že v pár obchodoch nemali outletové ceny, ale vo väčšine úplne bežné, tak ako v hociktorom obchode. Kúpila som si tam značkové rifle, vtedy za outletovú cenu 79 eur, zľava 20%. Prišiel čas „posledných zliav“ pred zatvorením, tak som sa tam vybrala. Reku ešte jedny rifle by to chcelo, tak som zašla do obchodu, na výklade nápis „zľavy 70%“, super! Lenže zasa z inej ceny, tej „vymyslenej“ obchodníkmi. Ale aby som im úplne neškodila, tak tie moje pôvodné rifle tam mali „len“ za 69 eur.

Čo prípad, to podvod na zákazníkovi. Neviem, možno sa niečo zmenilo, už si nakupujem skoro všetko cez internet…

Za mlada som si kúpila šijací stroj a po večeroch som deťom šila, nohavice, bundy, dcére šaty, mne šaty. V obchodoch v tom čase nebolo veľa pekného tovaru, myslím teraz začiatok 90-tych rokov, predtým, za socíku tam nemali vôbec nič… Teda nič nositeľné a zo všetkého po 500 kusov. Keď ste sa za socíku vybrali len tak „potulovať mestom“, tak ste si pripadali ako keď v dnešnej dobe vypustia deti zo škôl v školských uniformách. Len v tej dobe sme mali všetci to isté a nikto nič neriešil…
Myslím, že nastal čas, aby som oprášila šijací stroj a niečo pekné a kvalitné si zasa ušila :).

A ešte je tu jedna „záhada“.. Idete do obchodu a majú krásnu letnú kolekciu šiat, kostýmov, tričiek, blúzok, za veľmi predraženú cenu, dobre… Čím je človek starší, tým menej investuje do oblečenia. Aspoň u mňa je to tak. Mám síce rada pekné veci, tak ako každá žena, ale už to neriešim tak ako keď som mala dvadsať. Tak vám napadne, že sa zastavíte „po sezóne“, aby ste si z tých pár pekných módnych kúskov doplnili svoj šatník. Prídem po pár mesiacoch do obchodu a tam je v zľave úplne iný tovar ako ten „nový sezónny“, ktorý sa mi tak páčil… To je pre mňa veľká záhada. Nájdete tam pár vyťahaných svetrov, neforemné tričká s obrázkami „svetových hviezd“, tovar, ktorý keď nemáte, tak je vám lepšie na duši… Som rada, že prišla doba, keď si mladí ľudia neprepĺňajú skrine takýmto tovarom „do počtu“… nemá to nápad, nemá to strih, nemá to kvalitu, nemá to nič, čo by vás zaujalo…

Odkiaľ tí obchodníci prinesú tieto tony nepoužiteľných brakov? Len jeden odkaz: kašlite na to, veď cesta „z Číny“ musí byť drahšia ako tie tričká… a my vám tú cestu už platiť nebudeme! Stále hovorím za seba, ale verím tomu, že niekto bude so mnou súhlasiť.

A teraz sa ospravedlňujem mužom, že vás obťažujem s čisto ženskými záľubami. Tak si tie kostýmčeky a šaty „vymeňte“ za tričká, košele a trenírky 😊. A buďte radi, že nie ste žena a že vaše pánske tričko je pekne vyrobené zo štyroch dielov (predný a zadný diel, dva rukávy). My ženy už klasické tričko, pekne ušité zo štyroch dielov,  zoženieme málokde, nám začali vyrábať len z dvoch dielov, je to určite jednoduchšie a ženy potrebujú mať v skrini aspoň dvadsať tričiek, nie päť ako muži. Preto si výrobcovia povedali, že „to si ani nevšimnú“ a zjednodušili si prácu… Potom si také tričko kúpite, „rukáv“, či ako ten kus neforemnej tkaniny mám nazvať,  máte skrčený pod pazuchou, vôbec vám nesedí, tak z neho urobíte „handru na prach“ (môj prípad). A už si dávam pozor, toľko prachu doma nemám aby som to urobila s každým tričkom 😊.

Len doviesť do obchodu tonu tovaru a veď tí sprostí ľudia nám zasa raz naletia a vykúpia to, keď aj po 2 eurá, ešte stále sme v zisku…

Nápis „black day“ už som videla aj na kozmetickom salóne... To vám akože „za nič“ nič neurobia? Žiadna masáž, krémiky, masky… Tu je to označenie skôr kontraproduktívne, viem ako som sa ksichtila ja, keď som to zbadala na výklade… Čiže na všetko sa to nehodí. Mne sa ani označenie „black day“ nepáči… My Slováci sme veľmi „svetoví“, máme svoju krásnu ľubozvučnú slovenčinu, a chceme si „zopsuť“ aj tú… To už je na ľuďoch, kto nepoužíva „anglické in, cool, black day, sale, yes a iné…“ ten je len sprostý sedlák, toho nechceme osloviť. Na mňa teda kašlite, radšej budem pre takých „obchodníkov“ sprostá sedláčka ako cool žena 😊.

A keď sme pri tom, cool  znamená chladný, toto ľudia vedia? Zrejme je to myslené v akom kontexte sa ten výraz použije (dcéra sa mi to pokúsila vysvetliť v súvislosti so vzduchom, chladný, čiže svieži vzduch, čiže cool v kontexte teploty je chladný a vo všetkých ostatných prípadoch je super).  Angličtina nemá toľko výrazov ako slovenčina, oni si ten jazyk vedia prispôsobiť „o čom je práve reč“…  Tak ja si prosím aby ma všetci „in“ ľudia nazývali radšej hot žena 😊.

Dôvetok: Ak niečomu nerozumiem, teda môj mozog mi to neberie, tak sa spýtam. Raz mi jeden muž povedal, že len múdri ľudia sa pýtajú (budem tomu veriť ). Keby som toto vedela, tak sa pýtam na všetko už od dvoch rokov… Pri šiestich deťoch by ma mama raz za tie otázky určite zabila… ale pri toľkých deťoch sú nejaké tie „straty“ povolené . Prežila som to 😊.

Ak sa Vám príspevok páčil, tak ho prosím zdieľajte na FB, dík moc 🙂

Zdenka

Zdenka

šéfka
Som Zdenka, mám 53 rokov a veľa životných skúseností, s ktorými sa chcem podeliť. Mám dve dospelé deti, som rozvedená, v súčasnosti single. Mám za sebou veľmi hektický život a verím tomu, že to bude čím ďalej, tým lepšie..

Leave a Response