fbpx
vzťah

Funguje vzťah bez dôvery?

Veľakrát sa ukázalo a dokázalo, že áno, dá sa, na dobu určitú 😊. V tomto ohľade by som chcela vyzdvihnúť ženskú trpezlivosť, ktorá sa dá označiť aj ako naivita. Nechceme vidieť veci, aby sme sa nezranili.

V manželstve som vydržala štrnásť rokov. Niekto si povie, že tak málo? Ja hovorím, že veľmi dlho, oveľa dlhšie ako mi hovoril rozum. Niekto sa „ospravedlňuje“ tým, že kvôli deťom to ešte chvíľu vydrží a potom nech sa deje čo sa má diať. Ja som sa rozviedla, aby som uchránila deti a hlavne seba pred psychickým terorom.

Vydávala som sa keď som mala dvadsaťjeden, nikto mi nepovedal ako to bude vyzerať a čo všetko manželstvo prináša. Doma som mala celkom dobrý príklad fungujúceho manželstva mojich rodičov. Neviem kedy sa hádali, ale nikdy nie pred nami, deťmi. Ale boli chvíle keď mali tichú domácnosť, ktorá nikdy netrvala viac ako deň. Takže mala som „odpozerané“ a zhruba tak som si vo svojej naivite predstavovala zväzok dvoch ľudí.

Keby mi niekto povedal, že to bude také peklo aké som zažívala, tak asi do toho nejdem.

Páči sa mi dnešný prístup mladých ľudí. Chodia spolu, o chvíľu sa rozhodnú pre spoločnú domácnosť a takto „pospolu“ sa navzájom spoznávajú. Staršia generácia si už tiež chvalabohu zvyká na tento súčasný trend spolužitia „nadivoko“. Má to veľmi veľa výhod, spoznáte partnera v každej životnej situácii. Viete či je schopný postarať sa o „budúce“ deti, manželku na materskej a veľa iných dôležitých vecí pre život. Napríklad aj také prosté veci ako sú hygienické návyky, starostlivosť o svoj zovňajšok… Pri mužoch nie je od veci všimnúť si „mamičkovský syndróm“, či mu musíte všetko priniesť pod nos a on len zavelí: „toto mi prines“… Sú to všetko veľmi dôležité veci, ktoré som nemala možnosť zistiť a to bola veľká chyba.

Nejdem sa tu teraz sťažovať čo všetko v našom manželstve nefungovalo, nebavilo by ma to písať a ani vás čítať, môj manžel nebol pripravený na manželstvo, doma všetko dostal pod nos, vrátane peňazí od mamičky, ktorá sa o budúceho inžiniera s hrdosťou v srdci starala. Keby ste sa jej spýtali teraz, či by ho vychovala inak, tak určite by netušila o čom hovorím. Ona si vtedy myslela, že koná správne. Nebudem porovnávať ľudí z dediny a z mesta, nemám „vzorku“ na porovnanie, každý má svoje korene poprepletané kade tade po Slovensku, či po svete.

Na dedine to bolo tak, keď niekto chodil na vysokú školu, tak bola na neho hrdá pomaly celá dedina. Rodičia sa takými deťmi chválili a až prehnane ich podporovali, samozrejme česť výnimkám. Ja rozprávam svoj príbeh o svojom manželstve a svojom „pokazenom“ manželovi, ktorý ani netušil (tak ako ja), čo všetko obnáša spolužitie dvoch ľudí. Myslela som si, že sa budeme navzájom učiť veci, spoločne si plánovať budúcnosť, deti, bývanie… teraz, s odstupom času môžem s istotou povedať, že ak by som nechala na ňom nejaké závažné rozhodnutie, tak teraz bývam v útulku…

Nemal v sebe štipku zodpovednosti. Ako príklad sa dá uviesť… poslala som ho na poštu zaplatiť deťom šeky na stravu v školskej jedálni. Bol preč tak hodinku, potom prišiel domov, povedala som mu nech dá deťom ústrižky, ktoré mali ukázať v jedálni. A považovala som za vybavené…

Začiatkom mesiaca prišli deti zo školy, že nedostali obed lebo nemali zaplatené. Tak som si počkala na muža kedy sa vráti z práce a pýtam sa ho: Ty si nezaplatil tie šeky na stravu? A on tak ako keby sa nechumelilo: „Neviem prečo ma posielaš na poštu, ja neviem pri ktorom okienku sa platia šeky…“

V skutočnosti to bolo tak, že išiel na poštu, bol tam pár minút a potom sa vybral do krčmy, kde prepil peniaze deťom na stravu a po hodine sa vrátil domov akože vybavené…

Nulová zodpovednosť, ako som už spomínala…

Ale z nejakého nevysvetliteľného dôvodu som sa bála čo bude s ním ak ho opustím, preto som vydržala „koľko som vládala vydržať“. V tomto manželstve dôvera nebola, bol to cudzí pojem..

Manželstvo do dvoch týždňov…

Nebudem písať konkrétne mená…Peter a Nina sa vzali po týždni randenia. Niekedy to proste tak vypáli… Stalo sa to už dávno, mali spolu dve deti, ale na tak rýchlu známosť im to vydržalo naozaj dlho… Teraz nejdem dávať recepty ako dlho má chodiť muž so ženou, než si povedia: „tak čo moja, kúpime obrúčky a práskneme do toho?“ Peter mal dosť prísnych rodičov, skôr mamu, ktorá sa starala do a o jeho budúcnosť a celkom oprávnene. Videla v ňom talent, tak nechcela nič zanedbať, aby bol jej syn raz slávny a uznávaný virtuóz. Každý deň musel a určite aj chcel, aby to nebolo celé len o jeho mame, niekoľko hodín hrať  na hudobnom nástroji. Dosť prísny režim, zo školy domov, potom nástroj, o deviatej večer večierka. Ak chcel ísť s kamarátmi von, tak o ôsmej večer musel byť doma. Mal už cez osemnásť rokov, ale režim ako desaťročný chlapec.

Raz sa jeho rodičia vybrali na letnú dovolenku a kým sa vrátili, tak si stihol nájsť Ninu a aj sa s ňou oženiť. Toto uznávam, bol to „trucpodnik“ proti mame. Nevšimla si, že syn je už dospelý a potrebuje aj žiť, nielen povinnosti, aj zábava patrí k mladosti.

Ale všetko dobre dopadlo, deti sú už dospelé a určite aj hrdé na svojho slávneho otca. A ostatní to tiež rozchodili 😊.

Chcela som tým povedať len toľko… vždy všetky vzťahy skrachujú na dôvere, na chýbajúcej dôvere. A nejde len o „podvádzanie“, ako sa niektorí muži sťažujú… Počula som to od nich. Nepozrie sa na seba, netuší, že je v manželstve aj preto aby tvoril rovnocenný pár so svojou manželkou. Veľa mužov má mylnú predstavu a nehanbia sa o tom rozprávať. Muž chce byť „uprataný“ vo vzťahu, mať navarené, upratané, vypraté, ožehlené, pivko k futbalu musí byť… berie, berie a nič nedáva. A nehovorím o sexe. Nemyslím si, že ženu vie vzrušiť manžel, ktorý jej je skôr na príťaž než na radosť. Tak sa postupne rúca rodinné zázemie a muž väčšinou odchádza aj s heslom v hlave: „po mne potopa“… Už ho nič nezaujíma.

Všetka starostlivosť o deti a domácnosť zostáva na žene. A aby som mužov nehádzala do jedného vreca… áno, sú aj výnimky, počula som o nich, ale nevidela…

 Je to ako s Colombovou ženou, všetci vieme že ju mal, ale nikdy ju nikto nevidel 😊.

Zdenka

Zdenka

šéfka
Som Zdenka, mám 53 rokov a veľa životných skúseností, s ktorými sa chcem podeliť. Mám dve dospelé deti, som rozvedená, v súčasnosti single. Mám za sebou veľmi hektický život a verím tomu, že to bude čím ďalej, tým lepšie..

Leave a Response