fbpx
Cestovanie

Turistika je super vec


(alebo čo mi naposledy na turistike chýbalo a pritom nemuselo)

  • Dobrá nálada. Keď už si spríjemním deň chodením po lesoch, horách a lúkach, tak radšej s úsmevom na tvári. Nervózny človek robí chyby aj za počítačom, len tam mu nervozita neprivodí vytknutý členok…
  • Pevná noha, pevný krok. Mali sme veľa prípadov nechcených úrazov len preto, že sme si vzali na „prechádzku“ plážovú obuv. Kvalitná obuv je základ každej turistiky. Nedávno som sa vybrala na úplne obyčajnú prechádzku do lesa, na nohách plátenky, proste vybehnete z auta a idete sa poprechádzať, načerpať energiu, zmyť zo seba pach veľkomesta. Domov som prišla ako vojnový zajatec po niekoľkohodinovom mučení. Prechádzka trvala 3 hodiny a nohy som si liečila tri týždne. Odreniny z každej strany, dorezané členky od konárov, jemne vytknutý členok, keď som stupila s polovicou chodidla na pník, ktorý bol zasypaní lístím. Tak ako pri malých deťoch, tak v každom veku sa človek učí na vlastných úrazoch. V lese sa nepozeráte pod nohy, ale oči vám blúdia po rozmanitej prírode a úraz na seba nenechá dlho čakať.
  • Byť vždy „v spojení“. Niekto povie, že v minulosti mobily neboli a ak sa nám na turistike niečo stalo, tak to proste nejak dopadlo. Môj život nie je náhoda, preto by som to nechcela riskovať a radšej budem pripravená ako popravená prírodou. Solárny panel … síce zaberie troška miesta v ruksaku, ale kedykoľvek si na ňom môžem dobiť mobil a v pohode si vychutnávať prechádzku s priateľmi.  Zaujalo ma: Inovovaný šikovný solárny panel Nomad 14 Plus od výrobcu Goal Zero s indikátorom nabíjania a technológiou Auto Restart nabije akékoľvek menšie zariadenia, bez ktorého sa na svojich cestách nezaobídete. Pohodlne tak nabijete mobilný telefón, tablet, čelovku, navigáciu alebo POWERBANK.
  • Povraz. Nie, nemá len jedno použitie… Na túre sa vám pokazí zips, alebo ste si vybalili obsah ruksaku na lúku a naraz sa zdá, že to naspäť nezbalíte. Použite povraz a priviažte si veci na ruksak. 
  • Oblečenie. Vždy primerane ročnému obdobiu a terénu. Napr. v Tatrách sa vám zdá, že ste počas 5 hodín túry prešli viacerými ročnými obdobiami. Odchádzate za slnečného počasia, cestou začne fúkať, neskôr snežiť a po pár hodinách môžete zažiť teplotnú inverziu (teplý vzduch sa nachádza vyššie od zemského povrchu ako studený). V tejto dobe by som už veľmi nesledovala „rady meteorológov“, pravdu povediac by som tento vedný odbor zrušila ako nepotrebný pre život (Iľkove polooblačno som doma sušila dva dni..). Zasa musím povedať, že môj názor… A tiež by som odporučila ľuďom aby sa prestali rozčuľovať, keď sa naši „vedci“ nie a nie trafiť do predpovede. Uženiete si skôr infarkt ako uspokojenie a konštatovanie: „mal som pravdu“, zasa im to nevyšlo…
  • JEDLO. Počas výletov a turistických výprav sme často nútení uchýliť sa k jednoduchšiemu stravovaniu. Na plnohodnotné varenie skrátka nie je čas ani priestor. Civilizácia je v nedohľadne. Nezostáva nič iné než sa zasýtiť chlebom s paštétou, v lepšom prípade instantnou polievkou. Prečo sa odbiť polotovarmi, keď aj bez ohňa a elektriky sa môžete skvele najesť teplého domáceho jedla? Ochutnajte Adventure Menu! Zaujalo ma: vrecko s jedlom vložíte do špeciálneho ohrievacieho vaku, takzvaného zipper-bagu, pridáte samo-ohrevnú kapsulu a vodu. Jednorazová samo-ohrevná kapsula funguje na princípe exotermickej reakcie nehaseného vápna s vodou. Tá vytvorí teplotu až 100 ° C a horúca para ohreje jedlo aj v náročných podmienkach za 12 minút. Teplé jedlo tak môžete mať kedykoľvek a kdekoľvek bez použitia ohňa či elektriny.
  • Zoznamom vecí na turistiku je zaplavený celý internet. Týchto pár vecí, o ktorých vám tu píšem, mi veľmi spríjemnilo moje potulky prírodou. Samozrejme až po všetkých tých úrazoch, ktoré sa mi stali z nepripravenosti…
  • Tak šťastnú cestu a ešte šťastnejší návrat domov.
Zdenka

Zdenka

šéfka
Som Zdenka, mám 53 rokov a veľa životných skúseností, s ktorými sa chcem podeliť. Mám dve dospelé deti, som rozvedená, v súčasnosti single. Mám za sebou veľmi hektický život a verím tomu, že to bude čím ďalej, tým lepšie..

Leave a Response